História obce

thumb_phocathumbl1004557.jpgPrvá písomná zmienka o obci je z roku 1327,keď patrila pod Ostrihomské arcibiskupstvo. Jej súčasťou boli i osady Arma a Silvakez. Od nepamäti je obec poľnohospodárskou usadlosťou, známe je osídlenie z laténskeho a rímsko-barbarského obdobia. V 14. storočí bola majetkom podžupana Fako de Legényi jej prvé názvy - Horná a Dolná Leveled', Erdewswezekyn - Lesné Vozokany.V neskoršom období prešla do majetku Huňadiovcov, v 18.storočí do majetku Erdédyovcov. V 17 až 19. storočí obec prežívala hospodársky rozmach, mala až štyri mlyny. V roku 1620 bola založená evanjelická škola, prvým učiteľom bol Ján Laurenti - Laurentius. Pred tolerančný drevený kostol zničil požiar, terajší evanjelický kostol evanjelici  začali stavať kostol v roku 1782, v tomto období sa obec hlavne vďaka poľnohospodárstvu výrazne rozmohla. V tomto období pracovali v obci 2 mlyny, 7 železiarov-kováčov. Kostol bol dostavaný  spolu s farou v roku 1785 veža pristavená 1837,obecná evanjelická malo triedna škola v roku 1933.Významnou pamiatkou okrem kostola je obecný pamätník -pamätník obetiam I. a II. svetovej vojny.

Krátke Video

Video na pozretie sa nachádza tu

Mapy z roku 1950

Plavé Vozokany