Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavosti v obci

 Historické objekty a pamiatky v obci

Plavé vozokany

                Po stránke architektornickej je cenný obecný barokový kostol postavený v roku 1785 a roľnícke domky so štvor- a dvojstĺpovými žudrami od dvora. Sú to jediné známe domky v okrese Levice, kde na jednom dome sú dva typy žudier a kaštieľ grófky Ordódyovej.


 

Evanjelický kostol

              

               Obyvateľov obce stálo veľa námahy, kým sa na holom pahorku nad dedinou zaskvel kostol. Dovtedy chodili na bohoslužby do vzdialeného Prandofa (dnešné Devičany). Od jeho vysvätenia uplynulo už 220 rokov. Pre veriacich bol vždy útočiskom, kde mohli načerpať nové sily. Možnosť postaviť kostol sa naskytla po vydaní Tolerančného patentu. Odhodlanie evanjelikov bolo veľké a už v roku 1785 položili základný kameň stavby.

 

                O dostavanie sa zaslúžili hlavne obetaví cirkevníci Ladislav Bende a Pšenák, ktorí boli viackrát vo viedni u cisára, aby presadili dostavanie kostola.

                V roku 1786 bola ukončená stavba chrámovej časti. Stavba veže sa z politických a hospodárskych dôvodov oddialila. O 100 rokov neskôr bol kostol od základov opravený a postavili k nemu aj faru zásluhou cirkevného dozorcu Alexandra Pfirnera. Z roku 1789 sa zachoval krásny vyrezávaný oltár. Je to typ oltára s kazateľnicou. V hornej časti kazateľnice je ornament znázorňujúci nebeského vtáka.

                Portál kostola je z neskorého baroka z roku 1785. Oltár s kazateľnicou i portál sú vzácne historické pamiatky zapísané do štátneho zoznamu. Vo veži boli v roku 1912 osadené aj dva zvony a kríž. Veža bola dostavaná v tom tiež roku kvôli nedostatku financií.                V polovici 60 – tych rokov nášho storočia museli dať jeden zvon prestaviť, pretože bol prasknutý. Začiatkom 80 – tych rokov bola vymenená zvonová konštrukcia za oceľovú a uskutočnila sa elektrifikácia zvonov.        Keďže výstavba kostola bola finančne nákladná, do kostola kúpili len malý organ. Neskôr bol kúpený organ z Kutnej Hory od Jána Tučeka. Bol viackrát opravovaný. Má veľkú historickú hodnotu, ale je v zlom stave.

                 Každá historická stavba bez ohľadu na to, pre aký cieľ a účel bola postavená , má svoju historickú, ale aj umeleckú hodnotu. Je dôkazom veľkosti ľudského umu, zručnosti, zmyslu pre krásu a cieľavedomosť.Takouto stavbou je aj evanjelický kostol v Plavých Vozokanoch.

                Statika kostola bola značne narušená vplyvom zle odvádzanej dažďovej vody, konkrétne sa jednalo o pravý horný roh zadnej steny. Objavila sa trhlina, ktorá sa časom zväčšovala. Po obhliadke a posudku statika bol vypracovaný projekt na injektáž základov. K prácam sa pristúpilo v roku 2006. V tom istom roku sa kompletne obnovila fasáda kostola i samotnej veže.. Celá táto rekonštrukcia kostola stála 530 000.- Sk. Na financovaní sa podieľali cirkevníci svojou zbierkou, sponzori, Obec Plavé Vozokany,

 

 

             Počas druhej svetovej vojny na jar v roku 1945 prechádzal front cez našu obec. Pred evanjelickým kostolom v kostolnisku (oplotená časť kostola) boli pochovaní dvaja sovietski dôstojníci a jedna dôstojníčka, ktorí boli v roku 1949 exhumovaní a prevezení do novoutvoreného centrálneho cintorína padlých sovietskych vojakov v Štúrove   


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka